PBBC Open Singles


The 2018 Park Beach Open Singles will be held on Monday 9th July 2018 until Friday 13th July 2018 with prize money totalling $33,000.
Click here to download 2018 Flyer

2017 RESULTS


2016 RESULTS

About the Event

In 2002, Park Beach Bowling Club embarked on a new path when it changed the format of the Invitational Singles which had been running successfully for 25 years.

The new format saw the club host the richest open singles event in Australia with the winner driving away in a brand new car from various sponsors throughout the years.

The 2016 Park Beach Open Singles is attracting a top field and will no doubt be a spectacular tournament.

Previous Winners

2016
WINNER – B Twist (St Johns Park)
RUNNER-UP – C Herden (St Johns Park)
SEMI-FINALISTS – S Garvey (Wiseman Park), D Riley (Forster)

2015
WINNER – M Lewis (Merrylands)
RUNNER-UP – C Wedlock (Carbamatta)
SEMI-FINALISTS – I Taylor (Kingscliff), D Ferguson (Wagga)

2014
WINNER – R Brassey (Cabramatta)
RUNNER-UP – M Miles (Engadine)
SEMI-FINALISTS C Wedlock (Urunga), I Taylor (Kingscliff)

2013
WINNER – M Pietersen (Cabramatta)
RUNNER-UP – D Holt (St Johns Park)
SEMI-FINALISTS – D Brown (Park Beach), B Anderson (Westport)

2012
WINNER – J Bain (Park Beach)
RUNNER-UP – P Leon (Ferny Grove)
SEMI-FINALISTS – S Laguzza (Swansea), S Garvey (Wisemans Pk)

2011
WINNER – J Henry (Warilla)
RUNNER-UP – C Duke (Cabramatta)
SEMI-FINALISTS W Turley (Taren Point), D Ferguson (Albion Park Rail)

2010
WINNER – N Burkett (Merylands)
RUNNER-UP – N Wise (Engadine)
SEMI-FINALISTS – M Gallop (Cabramatta), M Pietersen (St Johns Park)

2009
WINNER – M Pieterson (St Johns Park)
RUNNER-UP – S Gittoes (Musgrave Hill)
SEMI-FINALISTS – W Turley (Taren Point), B Morton (Warners Bay)

2008
WINNER – S Glasson (St Johns Park)
RUNNER-UP – J Bain (Park Beach)
SEMI-FINALISTS – S Laguzza (Toronto), W Turley (Taren Point)

2007
WINNER – T Ellem (Towradgi Park)
RUNNER-UP – B Pitham (Taren Point)
SEMI-FINALISTS – S Laguzza (Swansee), S Glasson (St Johns Park)

2006
WINNER – B Pitham (Taren Point)
RUNNER-UP – S Caundle (Birrong)
SEMI-FINALISTS – J Bourke (Kempsey Heights), K Kerkow (South Tweed Heads)

2005
WINNER – R Brassey (New Zealand)
RUNNER-UP – K Kerkow (South Tweed)
SEMI-FINALISTS – P Stockham (Merrylands), S Globits (Helensvale)

2004
WINNER – B Norman (Cabramatta)
RUNNER-UP – T Ellem (Oak Flats)
SEMI-FINALISTS – D Owen (Park Beach), T Blow (Valentine)

2003
WINNER – S Laguzza (Charlestown)
RUNNER-UP – K Lehfeldt (Tweed Heads)
SEMI-FINALISTS – K Kerkow (South Tweed), I Taylor (Warilla)

2002
WINNER – T Ellem (Oak Flats)
RUNNER-UP – P Stockham (Merrylands)
SEMI-FINALISTS – S Laguzza (Charlestown), M Wolter (Kiama)

Sponsors